Patron przedszkola

Miś Uszatek pojawił się na świecie ponad 40 lat temu. Stworzyli go dwaj wielcy czarodzieje: poeta i bajkopisarz – Czesław Janczarski oraz artysta grafik – Zbigniew Rychlicki.

Początkowo gościł w pisemku dla dzieci „Miś” (pismo to obchodziło niedawno 45. r ocznicę powstania), którego był patronem. Później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Popularność Misia wzrosła od roku 1975, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-Ma- For w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej. Seria wypełniła lukę, jaką był brak filmów dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Dzieciom łatwo było identyfikować się z Uszatkiem – z jednej strony przypominał on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, z drugiej – był „poważnym” partnerem, kolegą z przedszkola. Był przy tym bohaterem na wskroś współczesnym – nie tylko w zachowaniu się czy w języku, ale i w ubiorze, o co dbał zawsze projektant Zbigniew Rychlicki. W szybkim tempie powstawały filmy o Uszatku na wszystkie możliwe okazje i pory roku. Po niedługim czasie emisji serialu tytułową piosenkę Misia z klapniętym uszkiem potrafiły w Polsce zaśpiewać niemal wszystkie dzieci.

Nie ma wątpliwości, że Miś Uszatek, także dziś może kształtować gusta i świadomość małych Polaków oraz pomagać w dydaktyce i wychowaniu. Bohater nadal jest idealnym wzorem dla najmłodszych, dlatego każdy z nich powinien go poznać i zaprzyjaźnić się z nim.